Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT623N
SN74BCT623N
| Part Number: | SN74BCT623N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT623N |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT623N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 10.7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT623N
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT623N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of the product?
What is the function of the product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


