Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT543DWE4
SN74BCT543DWE4
| Part Number: | SN74BCT543DWE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT543DWE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bct/fbt Series, 8-BIT Registered Transceiver, True Output, PDSO24, Plastic, SOIC-24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT543DWE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bct/fbt Series, 8-BIT Registered Transceiver, True Output, PDSO24, Plastic, SOIC-24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8.2 ns |
| Turn-On Delay Time | 13.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT543DWE4
| Datasheet | View & Download SN74BCT543DWE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT543DWE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT543DWE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.