Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT29854NTE4
SN74BCT29854NTE4
| Part Number: | SN74BCT29854NTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT29854NTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74BCT29854NTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, BICMOS, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.749988 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 55 mA |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT29854NTE4
| Datasheet | View & Download SN74BCT29854NTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT29854NTE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the number of outputs for this product?
How many circuits does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.