Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT2827CNT
SN74BCT2827CNT
| Part Number: | SN74BCT2827CNT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT2827CNT |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-Bit Bus/MOS Memory Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT2827CNT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-Bit Bus/MOS Memory Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 10 |
| Number of Inputs | 10 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Quiescent Current | 28 mA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT2827CNT
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT2827CNT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



