Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25642NT
SN74BCT25642NT
| Part Number: | SN74BCT25642NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25642NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal 25 Ohm Bus Transceivers With Open Collector Outputs 24-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25642NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal 25 Ohm Bus Transceivers With Open Collector Outputs 24-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 188 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 188 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 11.6 ns |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 188 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 188 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 11.6 ns |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 188 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 188 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 11.6 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT25642NT
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25642NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

