Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25245NT
SN74BCT25245NT
| Part Number: | SN74BCT25245NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25245NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25245NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 188 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 80 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Turn-On Delay Time | 10.3 ns |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 188 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 80 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Turn-On Delay Time | 10.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT25245NT
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25245NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What are the compliance standards or regulations that this product meets?
What type of product is the SN74BCT25245NT?
How many bits does the SN74BCT25245NT have?
What is the package type of the SN74BCT25245NT?
What is the maximum operating temperature of the SN74BCT25245NT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


