Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25244NT
SN74BCT25244NT
| Part Number: | SN74BCT25244NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25244NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal 25-Ohm Buffers/Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74BCT25244NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal 25-Ohm Buffers/Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | -80 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 188 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Quiescent Current | 90 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 32.04 mm |
| Width | 7.11 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74BCT25244NT
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74BCT25244NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins on the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


