Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G32DCKR
SN74AUC1G32DCKR
| Part Number: | SN74AUC1G32DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G32DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 0.8-V to 2.7-V high speed OR gate 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G32DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 0.8-V to 2.7-V high speed OR gate 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| High Level Output Current | -9 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 9 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 2.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 2.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AUC1G32DCKR
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G32DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G32DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G32DCKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum supply voltage of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







