Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G14DBVR
SN74AUC1G14DBVR
| Part Number: | SN74AUC1G14DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G14DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 2.7-V high speed inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G14DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 2.7-V high speed inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 11.198062 mg |
| High Level Output Current | -9 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 9 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 9 mA |
| Max Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 9 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 2.5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AUC1G14DBVR
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G14DBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G14DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G14DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G14DBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G14DBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







