Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G04DBVR
SN74AUC1G04DBVR
| Part Number: | SN74AUC1G04DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G04DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.8-V to 2.7-V high speed inverter 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AUC1G04DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.8-V to 2.7-V high speed inverter 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 11.198062 mg |
| High Level Output Current | -9 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 9 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 9 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 1.9 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AUC1G04DBVR
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G04DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G04DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G04DBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AUC1G04DBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AUC1G04DBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







