Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS808BDWR
SN74AS808BDWR
| Part Number: | SN74AS808BDWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS808BDWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex 2-Input AND Drivers 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS808BDWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex 2-Input AND Drivers 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74AS808BDWR
| Technical Drawing | View & Download SN74AS808BDWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS808BDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS808BDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS808BDWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What is the logic function and number of inputs?
What is the minimum and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


