Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BN
SN74AS805BN
| Part Number: | SN74AS805BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BN |
| Qty Available: | |
| Description: | e4 74AS Tube AS logic gate circuit 4.3ns @ 5V 50pF 5.08mm 48mA 48mA 5.5V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
e4 74AS Tube AS logic gate circuit 4.3ns @ 5V 50pF 5.08mm 48mA 48mA 5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 48 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Propagation Delay | 4.3 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 4.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74AS805BN
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS805BN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

