Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BDWR
SN74AS805BDWR
| Part Number: | SN74AS805BDWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BDWR |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate, AS Series, 6-Func, 2-Input, TTL, PDSO20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS805BDWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate, AS Series, 6-Func, 2-Input, TTL, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Current | 48 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 4.3 ns |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Current | 48 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 4.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74AS805BDWR
| Datasheet | View & Download SN74AS805BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS805BDWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
How many inputs does the product have?
What is the function of the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
How many inputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
