Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS804BN
SN74AS804BN
| Part Number: | SN74AS804BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS804BN |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 8-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 20-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS804BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 8-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 20-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 48 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 48 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AS804BN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the product name and brand?
What is the function of the SN74AS804BN?
What is the package type and temperature range of the SN74AS804BN?
What is the supply voltage range of the SN74AS804BN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



