Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS756DWG4
SN74AS756DWG4
| Part Number: | SN74AS756DWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS756DWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Line Drivers With Open-Collector Outputs 20-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS756DWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Line Drivers With Open-Collector Outputs 20-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Turn-On Delay Time | 19.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74AS756DWG4
| Datasheet | View & Download SN74AS756DWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS756DWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS756DWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS756DWG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.