Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS646NT
SN74AS646NT
| Part Number: | SN74AS646NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS646NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceivers/Registers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74AS646NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceivers/Registers With 3-State Outputs 24-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74AS646NT
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS646NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What are the compliance standards or regulations met by this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


