Integrated Circuits (ICs) > SN74AS257DR
SN74AS257DR
| Part Number: | SN74AS257DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74AS257DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiplexer, AS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74AS257DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiplexer, AS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Mux |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 1.3 W |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74AS257DR
| Datasheet | View & Download SN74AS257DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS257DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS257DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
