Integrated Circuits (ICs) > SN74AS253ANE4
SN74AS253ANE4
| Part Number: | SN74AS253ANE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74AS253ANE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 1-Of-4 Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74AS253ANE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 1-Of-4 Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 125 MHz |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74AS253ANE4
| Datasheet | View & Download SN74AS253ANE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS253ANE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS253ANE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS253ANE4 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
