Integrated Circuits (ICs) > SN74AS250ADWR
SN74AS250ADWR
| Part Number: | SN74AS250ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74AS250ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiplexer, AS Series, 1-Func, 16 Line Input, 1 Line Output, Inverted Output, TTL, PDSO24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74AS250ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiplexer, AS Series, 1-Func, 16 Line Input, 1 Line Output, Inverted Output, TTL, PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Mux |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74AS250ADWR
| Datasheet | View & Download SN74AS250ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS250ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
