Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74AS181ANT
SN74AS181ANT
| Part Number: | SN74AS181ANT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74AS181ANT |
| Qty Available: | |
| Description: | Arithmetic Logic Unit, AS Series, 4-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74AS181ANT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Arithmetic Logic Unit, AS Series, 4-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 3.740011 g |
| High Level Output Current | -3 mA |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Input Voltage | 2 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 31.64 mm |
| Width | 6.73 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AS181ANT
| Datasheet | View & Download SN74AS181ANT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS181ANT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS181ANT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS181ANT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS181ANT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


