Integrated Circuits (ICs) > SN74AS158N
SN74AS158N
| Part Number: | SN74AS158N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74AS158N |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiplexer, AS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, Inverted Output, TTL, PDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74AS158N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiplexer, AS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, Inverted Output, TTL, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 125 MHz |
| High Level Output Current | -2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Supply Type | Single |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AS158N
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS158N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS158N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




