Integrated Circuits (ICs) > SN74AS153DR
SN74AS153DR
| Part Number: | SN74AS153DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74AS153DR |
| Qty Available: | |
| Description: | ROHS3Compliant Single Supply Surface Mount Obsolete decoder circuit 0C~70C 2.6mA 24mA 4.5V~5.5V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74AS153DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ROHS3Compliant Single Supply Surface Mount Obsolete decoder circuit 0C~70C 2.6mA 24mA 4.5V~5.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Supply Type | Single |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74AS153DR
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS153DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
Is the product compliant with RoHS standards?
What is the supply voltage range for the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

