Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034AN
SN74AS1034AN
| Part Number: | SN74AS1034AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034AN |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Logic Output 14-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Logic Output 14-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 48 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AS1034AN
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS1034AN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034AN Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





