Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034ADR
SN74AS1034ADR
| Part Number: | SN74AS1034ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer 6-CH Non-Inverting Push-Pull Bipolar 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74AS1034ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer 6-CH Non-Inverting Push-Pull Bipolar 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74AS1034ADR
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74AS1034ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74AS1034ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



