Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH32244KR
SN74ALVTH32244KR
| Part Number: | SN74ALVTH32244KR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH32244KR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 32-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 96-Pin BGA MICROSTAR T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH32244KR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 32-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 96-Pin BGA MICROSTAR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Elements | 8 |
| Number of Input Lines | 32 |
| Number of Inputs | 32 |
| Number of Output Lines | 32 |
| Number of Outputs | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 3.2 mA |
| Turn-On Delay Time | 5.9 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVTH32244KR
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH32244KR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVTH32244KR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH32244KR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH32244KR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH32244KR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the description of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


