Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH16827DL
SN74ALVTH16827DL
| Part Number: | SN74ALVTH16827DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH16827DL |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 56-Pin SSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH16827DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 56-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 20 |
| Number of Inputs | 20 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Quiescent Current | 3.2 mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVTH16827DL
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVTH16827DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH16827DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





