Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244VR
SN74ALVTH162244VR
| Part Number: | SN74ALVTH162244VR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244VR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TVSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244VR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TVSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 9.7 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVTH162244VR
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVTH162244VR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244VR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the voltage range for this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




