Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244GR
SN74ALVTH162244GR
| Part Number: | SN74ALVTH162244GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244GR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVTH162244GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.3 ns |
| Quiescent Current | 3.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVTH162244GR
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVTH162244GR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVTH162244GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74ALVTH162244GR?
What is the brand of SN74ALVTH162244GR?
What is the package type of SN74ALVTH162244GR?
What is the number of pins in SN74ALVTH162244GR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




