Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCHS162830GR
SN74ALVCHS162830GR
| Part Number: | SN74ALVCHS162830GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCHS162830GR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-ch, 2.3-V to 3.6-V buffers with bus-hold and 3-state outputs 80-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCHS162830GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-ch, 2.3-V to 3.6-V buffers with bus-hold and 3-state outputs 80-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Bits per Element | 9 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 18 |
| Number of Input Lines | 18 |
| Number of Inputs | 18 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 5.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 17 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCHS162830GR
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHS162830GR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCHS162830GR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHS162830GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHS162830GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHS162830GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHS162830GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


