Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > SN74ALVCHR16269ALR
SN74ALVCHR16269ALR
| Part Number: | SN74ALVCHR16269ALR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > SN74ALVCHR16269ALR |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-Bit To 24-Bit Registered Bus Exchanger With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > SN74ALVCHR16269ALR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-Bit To 24-Bit Registered Bus Exchanger With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 12 |
| Number of Inputs | 12 |
| Number of Outputs | 24 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.8 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 8.1 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCHR16269ALR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
