Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCHG162282GR
SN74ALVCHG162282GR
| Part Number: | SN74ALVCHG162282GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCHG162282GR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit To 36-Bit Registered Bus Exchanger With 3-State Outputs 80-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCHG162282GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit To 36-Bit Registered Bus Exchanger With 3-State Outputs 80-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 265.096391 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 40 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 36 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 18 |
| Number of Inputs | 18 |
| Number of Output Lines | 36 |
| Number of Outputs | 36 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.4 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCHG162282GR
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHG162282GR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCHG162282GR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHG162282GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHG162282GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHG162282GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCHG162282GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
