Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH245DWR
SN74ALVCH245DWR
| Part Number: | SN74ALVCH245DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH245DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH245DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.6 ns |
| Turn-On Delay Time | 8.6 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH245DWR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH245DWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH245DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH245DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH245DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function and number of elements of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


