Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH16901DGG
SN74ALVCH16901DGG
| Part Number: | SN74ALVCH16901DGG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH16901DGG |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Transceiver with Parity Generators/Checkers 64-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH16901DGG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Transceiver with Parity Generators/Checkers 64-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH16901DGG
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH16901DGG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH16901DGG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH16901DGG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH16901DGG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.