Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH16821DGGR
SN74ALVCH16821DGGR
| Part Number: | SN74ALVCH16821DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH16821DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V 20-Bit Bus-Interface Flip-Flop with 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH16821DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V 20-Bit Bus-Interface Flip-Flop with 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 10 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 20 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.3 ns |
| Turn-On Delay Time | 1 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH16821DGGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
How many bits per element does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




