Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16409DLR
SN74ALVCH16409DLR
| Part Number: | SN74ALVCH16409DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16409DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Exchanger, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 9-Bit, True Output, CMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16409DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Exchanger, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 9-Bit, True Output, CMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 18 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH16409DLR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
