Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162835VR
SN74ALVCH162835VR
| Part Number: | SN74ALVCH162835VR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162835VR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Driver with 3-State Outputs 56-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162835VR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Driver with 3-State Outputs 56-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 139.989945 mg |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162835VR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the category of this product?
What is the product name and model number?
What is the brand of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

