Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162827VR
SN74ALVCH162827VR
| Part Number: | SN74ALVCH162827VR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162827VR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 56-Pin TVSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162827VR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 20-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 56-Pin TVSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 20 |
| Number of Inputs | 20 |
| Number of Output Lines | 20 |
| Number of Outputs | 20 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.8 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 6.3 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 11.3 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162827VR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162827VR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162827VR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162827VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162827VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162827VR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162827VR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range for this product?
How many bits and channels does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





