Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16269DGGR
SN74ALVCH16269DGGR
| Part Number: | SN74ALVCH16269DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16269DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-bit to 24-bit registered bus exchanger with 3-state outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > SN74ALVCH16269DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-bit to 24-bit registered bus exchanger with 3-state outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 12 |
| Number of Inputs | 12 |
| Number of Outputs | 12 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 8.2 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH16269DGGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price and stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




