Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162374GR
SN74ALVCH162374GR
| Part Number: | SN74ALVCH162374GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162374GR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Edge-Triggered D-Type Flip-Flop With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162374GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Edge-Triggered D-Type Flip-Flop With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Frequency | 150 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162374GR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162374GR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162374GR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162374GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162374GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162374GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162374GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments SN74ALVCH162374GR?
What is the package type of Texas Instruments SN74ALVCH162374GR?
What is the operating temperature range for Texas Instruments SN74ALVCH162374GR?
What is the weight of Texas Instruments SN74ALVCH162374GR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




