Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DLR
SN74ALVCH162344DLR
| Part Number: | SN74ALVCH162344DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, ALVC/VCX/A Series, 4-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, ALVC/VCX/A Series, 4-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162344DLR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the price of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
