Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DL
SN74ALVCH162344DL
| Part Number: | SN74ALVCH162344DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DL |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-ch, 1.65-V to 3.6-V buffers with bus-hold and 3-state outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162344DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-ch, 1.65-V to 3.6-V buffers with bus-hold and 3-state outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 32 |
| Output Current | 12 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.6 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 32 |
| Output Current | 12 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.6 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162344DL
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162344DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162344DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162344DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the key features of this product?
What is the category of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range of the product?
How many channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



