Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162334GR
SN74ALVCH162334GR
| Part Number: | SN74ALVCH162334GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162334GR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162334GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162334GR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162334GR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162334GR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162334GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162334GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162334GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162334GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162334GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the number of channels in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



