Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162260GR
SN74ALVCH162260GR
| Part Number: | SN74ALVCH162260GR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162260GR |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-Bit To 24-Bit Multiplexed D-Type Latch With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > SN74ALVCH162260GR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-Bit To 24-Bit Multiplexed D-Type Latch With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 12 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 12 |
| Number of Output Lines | 24 |
| Number of Outputs | 24 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.2 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-On Delay Time | 1 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162260GR
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162260GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162260GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162260GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162260GR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162260GR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum output current for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




