Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162244DLR
SN74ALVCH162244DLR
| Part Number: | SN74ALVCH162244DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162244DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVCH162244DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVCH162244DLR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162244DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVCH162244DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVCH162244DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins of the product?
What is the product name and its function?
How many channels does the SN74ALVCH162244DLR have?
What is the logic function of the SN74ALVCH162244DLR?
What is the package type of the SN74ALVCH162244DLR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




