Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC244PW
SN74ALVC244PW
| Part Number: | SN74ALVC244PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC244PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-Channel Non-Inverting 3-Straight CMOS 20-Pin TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC244PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-Channel Non-Inverting 3-Straight CMOS 20-Pin TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.8 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.9 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC244PW
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC244PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC244PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC244PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










