Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DL
SN74ALVC16835DL
| Part Number: | SN74ALVC16835DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DL |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 689.999043 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.2 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC16835DL
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC16835DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74ALVC16835DL?
What is the brand of SN74ALVC16835DL?
What is the function of SN74ALVC16835DL?
What is the package type of SN74ALVC16835DL?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




