Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DGGR
SN74ALVC16835DGGR
| Part Number: | SN74ALVC16835DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16835DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 249.986095 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.2 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 249.986095 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.2 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC16835DGGR
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16835DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the function of this product?
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



