Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16334DGVR
SN74ALVC16334DGVR
| Part Number: | SN74ALVC16334DGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16334DGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 48-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC16334DGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 48-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 120.003531 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 5.4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 9.7 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC16334DGVR
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16334DGVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC16334DGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16334DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16334DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16334DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC16334DGVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the category of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


