Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162836DGVR
SN74ALVC162836DGVR
| Part Number: | SN74ALVC162836DGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162836DGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 20-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162836DGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
20-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 139.989945 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 128 mA |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 11.3 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC162836DGVR
| Technical Drawing | View & Download SN74ALVC162836DGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74ALVC162836DGVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the temperature range in which this product operates?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





