Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162835DGGR
SN74ALVC162835DGGR
| Part Number: | SN74ALVC162835DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162835DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74ALVC162835DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Driver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Unidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 40 µA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74ALVC162835DGGR
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



